Strona główna News Piszą o nas Projekty unijne Kontakt
Podłoga sportowa na ruszcie drewnianym

Budowa podłogi sportowej
powierzchniowo-elastycznej na ruszcie drewnianym


Technologia i materiały. Elastyczność podłogi sportowej uzysku|e się dzięki dwóm elementom konstrukcji: podkładkom elastycznym oraz rusztowi drewnianemu. Ruszt drewniany ułożony jest na rozstawie co 500 mm na elastycznych podkładkach gumowych. Ruszt stanowią deski sosnowe o wymiarach 19x5)0 mm. impregnowanych i suszonych do wilgotności 12%. Oparcie rusztu na podkładkach elastycznych w rozstawie co 500 mm zapewnia równomierność ugięcia i możliwość niwelowania powierzchni podłogi pizez podkładanie odpowiednich podkładek niwelujących. Podkładki niwelujące i elastyczne montowane są do rusztu za pomocą kleju i gwoździ pierścieniowych, co uniemożliwia ich wypadanie w czasie eksploatacji podłogi. Przestrzenie miedzy deskami rusztu można wypełnić watą mineralną, co zwiększa izołacyjność termiczną oraz polepsza parametry akustyczne (likwiduje efekt pudła rezonansowego). Do rusztu mocuje się ślepą podłogę w postaci desek sosnowych o wymiarach 19x90 mm w odstępach co 35 mm, mocowanie realizowane jest za pomocą gwoździ pierścieniowych. Izolację sianowi folia PE. Na lak przygotowanej konstrukcji elastycznej montuje się płytę wiórową. Warstwę wierzchnią stanowi wykładzina rulonowa DD Linodur (linoleum lub inna) przyklejana calopowierzchniowo do płyty wiórowej. Złącza wykładziny są frezowane, a następnie wypełniane gorącą masą elastyczną, która po ostygnięciu powoduje uzyskanie jednolitej powierzchni, łączna wysokość zabudowy podłogi wynosi około 100 mm. Możliwy jest montaż nawierzchni parkietowych lub paneli parkietowych do rusztu drewnianego. W takim przypadku na gotowej, ślepej podłodze układa sie izolację z folii i do desek ślepej podłogi przybija się deszczułki parkietu, Całość szpachluje sie, cyklinuje a następnie lakieruje 1 raz następnie maluje linie boisk. Po wyschnięciu linii boisk wykonuje się dwukrotne lakierowanie parkietu. Schematy montażu parkietów drewnianych przedstawione są na zdjęciach poniżej. Jako warstwy wierzchnie stosuje się parkiety dębowe, bukowe, klonowe i inne lub panele parkietowe wielowarstwowe, których system montażu do podłoża jest analogiczny do montażu parkietu, Wybór rodzaju nawierzchni pozostawiamy użytkownikowi.

Na naszej stronie znajduje się zakładka: "projektowanie kolorystyki podłogi", która pozwala na przegląd możliwych do wykorzystania kolorów wykładziny Linodur.

Zastosowanie i wymagania. Sale gimnastyczne ogólnego przeznaczenia dla celów okolicznościowych w przypadku zastosowania nawierzchni typu Linodur. Warstwa betonowa występująca jako podłoże pod konstrukcje musi być sucha, zaizolowana przed ewentualnym zawilgoceniem.